Nowe technologie
Akustyka pomieszczeń i jej wpływ na nasze życie
Pomieszczenia charakteryzują się różnymi parametrami akustycznymi. Szczególnie w nowych, przestronnych i słabo umeblowanych pomieszczeniach może wystąpić zjawisko pogłosu. Ma to wpływ chociażby na jakość odtwarzanej muzyki. Dlatego przed zamontowaniem sprzętu audio zalecane jest dokonanie pomiarów akustycznych pomieszczenia. To jednak nie jedyny problem związany z pogłosem. Ma on także realny wpływ na jakość naszego życia. Jak to możliwe? Na czym polegają pomiary akustyczne?
Uciążliwe echo
Pogłos, czyli wielokrotne odbicia dźwięku, występuje tak naprawdę w każdym wnętrzu. Jednak, jak już zostało powiedziane, najwyraźniej możemy to zjawisko zaobserwować w nowych, pustych pomieszczeniach. Dzieje się tak ponieważ pogłos jest w pewnym stopniu niwelowany poprzez zapełnienie pomieszczenia meblami oraz dywanami. Zjawisko pogłosu sprawia, że w pomieszczeniu słychać echo, przez co odczuwamy akustyczny dyskomfort. Co ciekawe, czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo poważnym problemem jest pogłos w naszym domu. Jest to zjawisko, które stanowi poważne zakłócenie codziennego życia, potrafi zrujnować nasz sen, spotkanie towarzyskie, albo czas przeznaczony naukę. Człowiek narażony długotrwale na oddziaływanie zjawiska pogłosu staje się rozdrażniony i zestresowany. Dodatkowo, pogłos występujący w pomieszczeniu sprawia, że wydaje nam się ono surowe i bardziej zimne. A przecież nasz dom to miejsce, w którym powinniśmy móc się zrelaksować i odpocząć po ciężkim dniu i po prostu czuć dobrze i bezpiecznie.
Pomiary akustyczne – na czym polegają?
Jeżeli chcemy stwierdzić, czy dane pomieszczenie jest prawidłowe pod względem akustyki, należy wykazać, że charakteryzuje się ono równo rozłożonymi rezonansami własnymi, liniową charakterystyką częstotliwości, a także jak najmniejszym pogłosem. W tym celu, konieczne jest zmierzenie kilku różnych parametrów. Należą do nich:
⦁ Pomiar izolacyjności akustycznej – czyli badanie, które jest zazwyczaj przeprowadzane podczas lub zaraz po odbiorze nowego lokalu. Jeżeli w nowym mieszkaniu słychać bardzo donośnie każdy krok oraz każde słowo sąsiada z góry, to istnieją duże szanse na to, że normy dotyczące izolacyjności na dźwięki powietrzne lub uderzeniowe w tym budynku nie są spełnione. Badanie to powinno być wykonane również w przypadku projektowania lokali usługowych w pobliżu innych lokali. W tej sytuacji istotne jest nie tylko zachowanie odpowiedniego poziomu dźwięku w lokalach znajdujących się obok, lecz również zapewnienie odpowiedniego poziomu tła wewnątrz tych pomieszczeń.
⦁ Pomiar czasu pogłosu - czyli badanie wykonywane szczególnie w pomieszczeniach o większej kubaturze. Określa czas, po jakim nastąpi spadek szumu o dużej głośności o określoną ilość decybeli po wyłączeniu tego sygnału. Czas pogłosu jest jednym z najbardziej uniwersalnych parametrów akustycznych. Określa, jak długo dźwięk w pomieszczeniu będzie zanikał po wyłączeniu źródła dźwięku. Nie każdy wie, że czas pogłosu, nawet w niektórych domach jednorodzinnych, potrafi sięgać 2.0 s. W związku z tym, do poprawnego zaadaptowania dużego pomieszczenia, pomiar czasu pogłosu może okazać się konieczny.
⦁ Charakterystyka częstotliwościowa – czyli badanie, w którym przedstawiony zostaje dokładny rozkład rezonansów własnych pomieszczani w zakresie basu, a także częstotliwości pogłosowych dla zakresu średnich i wysokich tonów.
⦁ Charakterystyka impulsowa – czyli pomiar, pozwalający na dopasowanie optymalnego miejsca odsłuchu, biorąc pod uwagę zniekształcenia fazowe krzywej wzorcowej.
Zobacz
Jakie korzyści mogą przynieść chatboty w...
W dzisiejszych czasach, obsługa klienta stanowi bardzo ważny element biznesu. Klienci...
Norton 360 zwycięzcą rankingu
Każdego dnia tysiące osób pada ofiarą cyberataków, co przypomina, jak ważna jest...
Jak dbać o baterię w iPhone?
Bateria jest tą częścią w iPhonie, które ma ściśle określoną żywotność. W tym samym w...
Komentarze (0)