Polecamy

Na czym polega leasing komputerowy?

Facebook Ads - czy warto prowadzić kampanie reklamowe?

Biznes

Złote monety i sztabki

Inwestycja w złoto jest jedną z najbardziej popularnych metod zabezpieczania majątku. Złoty kruszec jest, poza granulatem, oferowany zazwyczaj w formie łatwiejszych w magazynowaniu monet bulionowych lub sztabek. Co cechuje te dwie formy lokaty i którą z nich wybrać?

Lokowanie kapitału w biżuterię czy dzieła sztuki niesie ze sobą duże ryzyko dewaluacji ich wartości, a także wiąże się z potrzebą ich właściwego przechowywania i konserwacji. Niskie stopy oprocentowania lokat bankowych również nie zachęcają do tej formy oszczędności, a inwestycje w fundusze lub grę na giełdzie wymagają odpowiednich umiejętności. Badania rynkowe wskazują, że zabezpieczenie majątku poprzez inwestycję w złote monety lub sztabki jest obecnie najpopularniejszą formą lokowania kapitału.

Złote sztabki

Format złotych sztabek jest obecnie ustandaryzowany. Mają one zazwyczaj kształt prostopadłościanu z wygrawerowaną nazwą mennicy, wagą i próbą kruszcu. Złoto samo w sobie jest bardzo plastyczne, dlatego też jest domieszkowane różnymi metalami. Sztabki oznaczone próbą “0” zawierają 999.9% czystego kruszcu. Produkowane są w różnych gramaturach, już od jednego grama wzwyż, co pozwala na dostosowanie zakupów sztabek do posiadanych środków.

Zalety złotych sztabek

Poza lokatą kapitału, sztabki bulionowe są często ofiarowywane w formie ekskluzywnego prezentu. Często wykorzystuje się je również jako środek płatniczy. Złoto jest metalem trwałym, dlatego jego wartość z upływem czasu nie maleje. Jego ceny zmieniają się praktycznie codziennie, dlatego odpowiednie wykorzystywanie trendów spadkowych i wzrostowych umożliwia przyrost kapitału. Sztabki są nieco tańsze od monet bulionowych o tej samej gramaturze. Ponieważ rynek złota jest bardzo płynny, ich sprzedaż i zakup w dowolnej chwili nie stanowi żadnego problemu.

Wady złotych sztabek

Wadą lokat w złote sztabki jest możliwość ich podróbek. Bywa, że na rynku pojawiają się sztabki, w których nieuczciwi handlarze wiercą otwory wypełniając je następnie wolframem. Wolfram ma ten sam ciężar własny co złoto. Podróbki takie zdarzają się niezwykle rzadko, jednak warto kupować sztabki obdarzone certyfikatem u sprawdzonych dealerów takich jak krakowska mennica All More. Prawdopodobieństwo zakupu fałszywki u renomowanych pośredników jest bliskie zeru.

Monety bulionowe

Na rynku dostępne są monety o zróżnicowanej masie: od 1/10 oz do nawet 1 kg. Cechuje je misterne wykonanie i drobiazgowo ozdobione awersy oraz rewersy. Monety takie posiadają, poza majątkową, również kolekcjonerską wartość. Łatwo jest zweryfikować ich autentyczność. W kolekcji sklepu All More znaleźć można monety wyprodukowane przez mennice skarbowe z całego świata.

Podczas weryfikacji autentyczności monet lokacyjnych, należy zwrócić uwagę na ich grubość, wagę i średnicę, a także na zgodność awersu i rewersu z fotografiami, które znaleźć można na stronie All More. Decydując się na zakup monet, warto wybierać egzemplarze o najwyższej próbie kruszcu, począwszy do 986 do 999,9 gramów.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Kto sporządza karty charakterystyki?

Karty charakterystyki to dokumenty, które odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu chemikaliami...

Aranżacja biura: Co powinno się znajdować w...

Aranżacja biura jest kluczowym elementem stworzenia miejsca pracy, które sprzyja efektywności i...

Jak wybrać najlepsze biuro projektowe?

Wybór odpowiedniego biura projektowego to kluczowy krok podczas planowania każdego projektu...