Polecamy

Akustyka pomieszczeń i jej wpływ na nasze życie

Automatyzacja w księgowości - jakie plusy płyną z tego...

Biznes

Kilka słów o komorniku. Co może, a czego nie może zrobić?

Egzekucja komornicza jest jednym z ostatnich etapów ściągania należności finansowych od dłużnika. Osoby, które z różnych powodów nie są w stanie spłacić zaciągniętych długów, właśnie tego obawiają się najbardziej. Komornik ma bowiem prawo zajęcia naszego konta bankowego, choć na tym jego możliwości wcale się nie kończą. Nie jest jednak tak, że ma on nieograniczoną władzę. Sprawdźmy zatem, co może, a czego nie może zrobić komornik!

Kiedy należy spodziewać się wizyty komornika?

Po zaciągnięciu każdej pożyczki wyznaczony zostaje termin spłaty długu wraz z ustalonymi odsetkami. Jeśli pożyczkobiorca nie jest w stanie spłacić swoich zobowiązań, to bank, instytucja pozabankowa lub osoba prywatna, próbują ustalić, co jest powodem takiego stanu rzeczy. Początkowo trafiają do nas liczne listy, maile oraz telefony. W razie ich zignorowania, wynajmowana jest firma windykacyjna, a jeśli windykatorowi również nie uda się dojść do porozumienia z dłużnikiem, sprawa może trafić do komornika. 

Informacje dotyczące pożyczek (również w sytuacji zadłużenia) sprawdź na pozyczka4you.pl. W przypadku egzekucji komorniczej, najpierw sprawa musi trafić do sądu. To sąd może wydać dokument, zobowiązujący dłużnika do spłaty długu. Weryfikowana jest wówczas umowa, czyli to, czy nie doszło do nieścisłości prawnych. Oczywiście, dłużnik może się od takiej decyzji odwołać. 

Jeśli jednak dojdzie już do postępowania egzekucyjnego, to sporo zależy od sytuacji dłużnika. Inaczej bowiem podchodzi się do osoby zupełnie niewypłacalnej czy bezrobotnej, a inaczej do kogoś, kto celowo unika spłacania kredytu. Co ważne, nawet w takiej bezrobocia, istnieje możliwość wzięcia kredytu - do lektury na ten temat zapraszamy tutaj: https://pozyczka4you.pl/kredyt-dla-bezrobotnych-bez-zaswiadczen-o-dochodach/. Komornik ma znacznie szersze prawa niż windykator. Przede wszystkim, może on zająć majątek osoby zadłużonej. 

Co może zrobić komornik?

Komornik może zająć konto dłużnika, ale musi zadbać o to, by nie pozbawić go środków niezbędnych do przeżycia. Może zająć także niektóre przedmioty rzeczowe, a nawet nieruchomości. Oczywiście, nie może pozbawić nas rzeczy, które pozwalają na normalne funkcjonowanie. Nie zajmie więc na poczet długu leków, ubrań, narzędzi itd. 

Generalnie, w przypadku wizyty komornika, najlepiej po prostu z nim współpracować. Drogą kompromisu, możemy wyjść z kryzysowej sytuacji obronną ręką. Istnieje także szansa, na zmniejszenie oprocentowania kredytu, lepsze rozłożenie rat czy wzięcie tzw. pożyczki dla zadłużonych z komornikiem. 

Oprócz tego, pożyczkodawcy oferują również tzw. pożyczki konsolidacyjne lub wyżej oprocentowane chwilówki. Dobrze zaplanowane działania mogą w tym wypadku pomóc w zapobiegnięciu dalszych działań komorniczych. Z drugiej strony, należy uważać, aby nie wpaść w spiralę długów, z których jedne zaczną tworzyć kolejne. 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Kto sporządza karty charakterystyki?

Karty charakterystyki to dokumenty, które odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu chemikaliami...

Aranżacja biura: Co powinno się znajdować w...

Aranżacja biura jest kluczowym elementem stworzenia miejsca pracy, które sprzyja efektywności i...

Jak wybrać najlepsze biuro projektowe?

Wybór odpowiedniego biura projektowego to kluczowy krok podczas planowania każdego projektu...