Dieta lekkostrawna u osób starszych
Wraz z wiekiem w naszym organizmie zachodzi szereg procesów, które warto uwzględniając, planując swoją dietę. Nawet ci seniorzy, którzy są w naprawdę dobrej kondycji, powinni pamiętać, że ich metabolizm słabnie, a po niektórych posiłkach może pojawiać się gorsze samopoczucie. Warto więc w starszym wieku stawiać na dietę lekkostrawną. Podpowiadamy o czym powinny pamiętać opiekunki osób starszych planujące posiłki dla swoich podopiecznych.
Na czym polega dieta lekkostrawna?
Podstawą diety lekkostrawnej są zdrowe, zbilansowane posiłki, których zadaniem jest wspomaganie funkcji trawiennych. Dania w takiej diecie powinny charakteryzować się stosunkowo niewielką ilością tłuszczu, a także produktów ciężkostrawnych. Odpowiednio zbilansowana dieta lekkostrawna dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a jednocześnie wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego.
Co zmienia się wraz z wiekiem?
Kiedy kończymy sześćdziesiąt pięć lat, w organizmie dochodzi do wielu zmian wpływających na działanie układu pokarmowego. Przede wszystkim pojawia się zdecydowanie mniej śliny, a układ trawienny produkuje mniej enzymów. Oznacza to, że cały proces trawienia zostaje poważnie zaburzony. Do tego dochodzi zmniejszona perystaltyka jelit, co może prowadzić do częstych wzdęć i zaparć. Zmniejsza się również metabolizm, co skutkuje zmniejszoną przyswajalnością tłuszczów. Organizm seniorów potrzebuje dużo mniej węglowodanów prostych, co mówiąc nieco inaczej oznacza po prostu spadek zapotrzebowania na energię. Tym, co jest szczególnie istotne jest zmniejszona wchłanialność składników odżywczych. Ma to związek ze zmniejszaniem się ilości kosmków jelitowych. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią dietę, nasz senior może paść ofiarą niedoborów witaminowych. Może brakować mu również istotnych składników mineralnych.
Zasady diety lekkostrawnej
Układając seniorowi dietę zgodnie z zasadami diety lekkostrawnej, należy przede wszystkim pamiętać o tym, aby wyeliminować z niej wszystkie przetworzone produkty. Ważne jest także, aby odpowiednio przygotowywać potrawy, a także utrzymywać stałe pory serwowania posiłków. To dobry sposób na wzmocnienie układu trawiennego i poprawę jego funkcjonowania. Warto przestrzegać kilku następujących zasad:
- w ciągu dnia senior powinien spożywać od pięciu do sześciu posiłków, pamiętać, aby serwować je w odstępach wynoszących nie więcej niż trzy – cztery godziny;
- należy podawać posiłki świeżo przygotowane – układ pokarmowy seniora źle znosi dania odgrzewane;
- jeśli do menu włączamy warzywa i owoce (a nie może ich w diecie seniora zabraknąć), aby pamiętać, aby obierać je ze skórki, wskazane jest podawanie warzyw i owoców duszonych bądź w formie przecierów;
- ostatni posiłek senior powinien spożywać około trzy godziny przed snem.
Ważne jest, aby między kolejnymi posiłkami senior dużo pił. Warto podawać wodę mineralną oraz ziołowe herbatki, które również korzystnie wpływają na pracę układu pokarmowego.
Co powinna uwzględniać dieta lekkostrawna?
W diecie lekkostrawnej nie powinny znajdować się produkty wysoko przetworzone – o tym już wspomnieliśmy. Należy wyeliminować z niej również napoje gazowane, słodycze, mocną kawę, a także alkohol. Wskazane są:
- woda z cytryną – to świetny sposób na pobudzenie trawienia;
- chude mięso – na przykład kurczak oraz cielęcina;
- chude produkty mleczne;
- płatki owsiane;
- ryż;
- kasza jaglana oraz kasza manna.
Jeśli chodzi o przygotowywanie posiłków, to doskonale sprawdza się duszenie na parze, a także gotowanie w wodzie. Można również zdecydować się na pieczenie w folii.
Dieta lekkostrawna to najlepszy sposób żywienia seniora. Warto pamiętać, że posiłki przygotowywane zgodnie z jej zasadami również mogą być naprawdę smaczne i pełne aromatu.
Zobacz
Kto sporządza karty charakterystyki?
Karty charakterystyki to dokumenty, które odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu chemikaliami...
Aranżacja biura: Co powinno się znajdować w...
Aranżacja biura jest kluczowym elementem stworzenia miejsca pracy, które sprzyja efektywności i...
Jak wybrać najlepsze biuro projektowe?
Wybór odpowiedniego biura projektowego to kluczowy krok podczas planowania każdego projektu...
Komentarze (0)