Polecamy

Fotografia produktowa, czyli niezbędnik każdego sklepu internetowego

Fakty i Mity o SEO i PPC

Biznes

Złote monety i sztabki

Inwestycja w złoto jest jedną z najbardziej popularnych metod zabezpieczania majątku. Złoty kruszec jest, poza granulatem, oferowany zazwyczaj w formie łatwiejszych w magazynowaniu monet bulionowych lub sztabek. Co cechuje te dwie formy lokaty i którą z nich wybrać?

Lokowanie kapitału w biżuterię czy dzieła sztuki niesie ze sobą duże ryzyko dewaluacji ich wartości, a także wiąże się z potrzebą ich właściwego przechowywania i konserwacji. Niskie stopy oprocentowania lokat bankowych również nie zachęcają do tej formy oszczędności, a inwestycje w fundusze lub grę na giełdzie wymagają odpowiednich umiejętności. Badania rynkowe wskazują, że zabezpieczenie majątku poprzez inwestycję w złote monety lub sztabki jest obecnie najpopularniejszą formą lokowania kapitału.

Złote sztabki

Format złotych sztabek jest obecnie ustandaryzowany. Mają one zazwyczaj kształt prostopadłościanu z wygrawerowaną nazwą mennicy, wagą i próbą kruszcu. Złoto samo w sobie jest bardzo plastyczne, dlatego też jest domieszkowane różnymi metalami. Sztabki oznaczone próbą “0” zawierają 999.9% czystego kruszcu. Produkowane są w różnych gramaturach, już od jednego grama wzwyż, co pozwala na dostosowanie zakupów sztabek do posiadanych środków.

Zalety złotych sztabek

Poza lokatą kapitału, sztabki bulionowe są często ofiarowywane w formie ekskluzywnego prezentu. Często wykorzystuje się je również jako środek płatniczy. Złoto jest metalem trwałym, dlatego jego wartość z upływem czasu nie maleje. Jego ceny zmieniają się praktycznie codziennie, dlatego odpowiednie wykorzystywanie trendów spadkowych i wzrostowych umożliwia przyrost kapitału. Sztabki są nieco tańsze od monet bulionowych o tej samej gramaturze. Ponieważ rynek złota jest bardzo płynny, ich sprzedaż i zakup w dowolnej chwili nie stanowi żadnego problemu.

Wady złotych sztabek

Wadą lokat w złote sztabki jest możliwość ich podróbek. Bywa, że na rynku pojawiają się sztabki, w których nieuczciwi handlarze wiercą otwory wypełniając je następnie wolframem. Wolfram ma ten sam ciężar własny co złoto. Podróbki takie zdarzają się niezwykle rzadko, jednak warto kupować sztabki obdarzone certyfikatem u sprawdzonych dealerów takich jak krakowska mennica All More. Prawdopodobieństwo zakupu fałszywki u renomowanych pośredników jest bliskie zeru.

Monety bulionowe

Na rynku dostępne są monety o zróżnicowanej masie: od 1/10 oz do nawet 1 kg. Cechuje je misterne wykonanie i drobiazgowo ozdobione awersy oraz rewersy. Monety takie posiadają, poza majątkową, również kolekcjonerską wartość. Łatwo jest zweryfikować ich autentyczność. W kolekcji sklepu All More znaleźć można monety wyprodukowane przez mennice skarbowe z całego świata.

Podczas weryfikacji autentyczności monet lokacyjnych, należy zwrócić uwagę na ich grubość, wagę i średnicę, a także na zgodność awersu i rewersu z fotografiami, które znaleźć można na stronie All More. Decydując się na zakup monet, warto wybierać egzemplarze o najwyższej próbie kruszcu, począwszy do 986 do 999,9 gramów.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Na czym polega leasing komputerowy?

Większości z nas leasing kojarzy się głównie z samochodami. Coś w tym jest. Wiadomo, że...

Automatyzacja w księgowości - jakie plusy...

Automatyzacja księgowości przede wszystkim gwarantuje wygodę i sprawniejszą pracę księgowego...

Kilka słów o komorniku. Co może, a czego nie...

Egzekucja komornicza jest jednym z ostatnich etapów ściągania należności finansowych od...