Polecamy

Smartfony Huawei w ofercie Dragonist

Norton 360 zwycięzcą rankingu

Nowe technologie

Przekręty telefoniczne i zimne telefony

Oszustwa telefoniczne są powszechnym sposobem na oszukiwanie ludzi za pomocą różnych sztuczek w celu uzyskania informacji osobistych lub finansowych.

Typowe rodzaje oszustw telefonicznych

Ponad połowa wszystkich przekrętów zaczyna się od rozmowy telefonicznej. Dowiedz się, w jaki sposób oszuści próbują cię oszukać przez telefon.

Oszustwa bankowe i budowlane
Te przekręty zazwyczaj polegają na tym, że oszust, udając, że jest z twojego banku, dzwoni do ciebie, by powiedzieć, że padłeś ofiarą oszustwa.

Jest wiele wariacji na temat tego oszustwa.

Mogą oni poprosić Cię o podanie danych osobowych i finansowych w celu uzyskania dostępu do Twojego konta bankowego lub w celu dokonania kradzieży tożsamości.

Albo mogą Ci powiedzieć, że w Twoim banku jest skorumpowany członek personelu i potrzebują Twojej pomocy, aby ich zidentyfikować. Mogą również poprosić Cię o przelanie wszystkich środków na "bezpieczne konto", ponieważ Twoje konto zostało przejęte.

Co powinieneś zrobić
Powinieneś odczekać 20 minut, zanim zadzwonisz do swojego banku na zaufany numer telefonu, aby go sprawdzić. To dlatego, że oszuści są w stanie utrzymać linie telefoniczne otwarte. Podczas gdy ty myślisz, że wykonujesz nowy telefon, linia jest nadal otwarta dla oszusta, który udaje inną osobę niż twój bank lub policja. Jeśli to możliwe, użyj innego telefonu lub zadzwoń w międzyczasie do kogoś innego.

Oszustwa związane z oprogramowaniem komputerowym
Oszuści mogą zadzwonić do Ciebie, twierdząc, że pochodzisz ze znanej firmy produkującej oprogramowanie, mówiąc, że istnieje problem z Twoim komputerem i potrzebują pełnego zdalnego dostępu do Twojego komputera, aby go naprawić.

Mogą oni pobierać opłaty lub korzystać z nieograniczonego dostępu do komputera w celu dokonania kradzieży tożsamości lub uzyskania dostępu do konta w bankowości internetowej.

Przekręty inwestycyjne i emerytalne
Oszuści dzwonią oferując możliwość kupna sprzedaży akcji, inwestycji w wino, bankowość gruntową, kredyty węglowe, rzadkie metale, diamenty lub inne kamienie szlachetne.

Kolejny pojawiający się przekręt to fałszywe twierdzenia o wyzwoleniu emerytalnym, znane również jako "pożyczki emerytalne".

Wielu ludzi straciło całe swoje oszczędności życiowe na rzecz oszustów inwestycyjnych.

Podatek należny
Niektórzy oszuści zadzwonią do HMRC lub do sądu, lub do władz imigracyjnych, i że zostaniesz aresztowany, jeśli nie zapłacisz podatku.

Ochrona przed oszustwami telefonicznymi
Istnieje wiele sposobów, aby uchronić się przed oszustwem przez telefon.

Odrzuć zimne telefony. Zarejestruj się na usługę blokowania połączeń. Może to nie powstrzyma wszystkich przekrętów, ale zatrzyma "zimne telefony".

Jeśli otrzymasz telefon od kogoś, kogo nie znasz, zawsze pytaj o nazwisko osoby, z którą rozmawiasz i dla której pracujesz. Sprawdź te informacje, dzwoniąc do biura firmy na innej linii telefonicznej, jeśli rozmówca trzyma otwartą linię.

Nigdy nie podawaj swoich danych osobowych, pełnych danych karty kredytowej lub konta online, chyba że wykonałeś połączenie, a numer telefonu pochodzi z zaufanego źródła.

Nigdy nie zakładaj, że ktoś jest tym, za kogo się podaje, tylko dlatego, że numer na wyświetlaczu rozmówcy odpowiada numerowi organizacji, którą znasz. Oszuści mogą sklonować numery telefonów organizacji, pod które chcą się podszyć i sprawić, że numer pojawi się na wyświetlaczu numeru rozmówcy.

Najlepiej jest nie odpowiadać na sms-y lub nieodebrane połączenia przychodzące z numerów, których nie rozpoznajesz lub nie oczekujesz.

Kto do mnie dzwoni? - Sprawdź!

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jakie korzyści mogą przynieść chatboty w...

​W dzisiejszych czasach, obsługa klienta stanowi bardzo ważny element biznesu. Klienci...

Norton 360 zwycięzcą rankingu

​Każdego dnia tysiące osób pada ofiarą cyberataków, co przypomina, jak ważna jest...

Jak dbać o baterię w iPhone?

Bateria jest tą częścią w iPhonie, które ma ściśle określoną żywotność. W tym samym w...