Polecamy

Fotografia produktowa, czyli niezbędnik każdego sklepu internetowego

Norton 360 zwycięzcą rankingu

Biznes

Jak stworzyć skuteczny system motywacyjny w Twojej firmie

Wymagania pracodawców względem pracowników rosną. Od kandydatów oczekuje się wysokiej kultury osobistej, punktualności, umiejętności pracy w zespole, w sytuacjach stresowych, sprawnego radzenia sobie z problemami, ceniona jest także samodzielność. Trzeba zatem znaleźć odpowiedni system motywacyjny, który skutecznie zachęci pracowników do większego zaangażowania.

Oczekiwania pracodawców i pracowników

Przez pracodawców oczekiwane jest również spore, czy nawet ogromne doświadczenie w branży. Rynek bogaty jest w oferty konkurencyjne, zarówno ze strony pracodawcy, jak i pracowników. Dla pracownika oznacza to szerszy wybór, jeśli chodzi o potencjalne stanowisko pracy. Ta, skądinąd, komfortowa sytuacja, rozwój międzynarodowych placówek oraz otwarte drzwi na polski rynek pracy, przekładają się na rosnące oczekiwania pracowników względem pracodawcy.

System motywacyjny - pensja to nie wszystko

Gdyby sięgnąć pamięcią kilka lat wstecz, wydaje się, że podstawowym narzędziem motywującym pracownika to sumiennej pracy, było samo posiadanie pensji. Później rolę silnego motywatora przejęła sama wysokość wypłaty. Obecnie, z uwagi na konkurencję na rynku pracy, wyrównane, atrakcyjne pensje, szereg benefitów w postaci, chociażby prywatnego ubezpieczenia i karty sportowej, zapewniającej atrakcyjne zniżki, często pieniądze nie stanowią silnej motywacji dla pracownika, bo to samo może dostać gdzie indziej. Pracodawcy stają przed trudnym zadaniem stworzenia atrakcyjnej dla pracownika atmosfery pracy, która będzie silnie motywującym bodźcem.

System motywacyjny - brak złotego przepisu?

Na pewno jest kilka obszarów, na które warto zwrócić uwagę podczas tworzenia systemu motywacyjnego. Ważne jest, aby pracowników chwalić za dobre wyniki. Każdy człowiek lubi czuć się doceniony oraz ważny. Także działania podejmowane przez szefa, czy menedżera zarządzającego zespołem powinny przede wszystkim zachęcać do działania. Sposób mówienia, gestykulacji powinien być żywy oraz entuzjastyczny, jeśli chcemy zachęcić zespół do zwiększonego wysiłku. Cała postawa powinna świadczyć, że "damy radę, dla nas to pestka".

Ważne są także rozmowy z pracownikami, czy członkami zespołu, celem zbadania ich indywidualnych potrzeb. Różnego rodzaju benefity, dodatkowe zajęcia lub kursy doszkalające to obszar zainteresowania sporej grupy pracowników. Każdy człowiek jest inny, dlatego należy skupić się na każdym indywidualnie, by zrozumieć jego potrzeby, oraz w miarę możliwości, umożliwić pracownikowi ich zaspokojenie. Atmosfera w zespole, w pracy, kultura osobista przełożonego, jego podejście do ludzi, to wszystko ma wpływ, podobnie jak relacje pomiędzy pracownikami.

Agencje HR - skuteczne systemy motywacyjne

Agencje HR, czyli firmy zajmujące się zarządzaniem zasobami ludzkimi, oferują profesjonalne stworzenie strategii i systemów motywacyjnych, dostosowanych do konkretnego miejsca i grupy osób. Przykładem agencji o kompleksowym działaniu jest firma Strategie Personalne, firma, która dzięki kadrze doświadczonych pracowników od wielu lat tworzy programy motywacyjne, skutecznie wpływające na efektywność pracy poszczególnych osób. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Na czym polega leasing komputerowy?

Większości z nas leasing kojarzy się głównie z samochodami. Coś w tym jest. Wiadomo, że...

Automatyzacja w księgowości - jakie plusy...

Automatyzacja księgowości przede wszystkim gwarantuje wygodę i sprawniejszą pracę księgowego...

Kilka słów o komorniku. Co może, a czego nie...

Egzekucja komornicza jest jednym z ostatnich etapów ściągania należności finansowych od...