Polecamy

Podkładka pod klawiaturę

Facebook Ads - czy warto prowadzić kampanie reklamowe?

Nowe technologie

Klucze dynamometryczne – do czego służą i jak z nich korzystać?

Nazwa klucz dynamometryczny jest znana każdemu mechanikowi samochodowemu. Nic dziwnego, w końcu w każdym  warsztacie można znaleźć kilka sztuk tego narzędzia. Jest on wykorzystywany przy dokręcaniu śrub. Być może wielu czytelników stwierdzi, że w dokręcaniu śrub i nakrętek nie ma przecież żadnej głębszej filozofii, więc po co stosować jakieś specjalne urządzenie? Mało kto zdaje sobie sprawę, ze źle przykręcone śrubki mogą doprowadzić do znacznie większych awarii. Istotna jest siła, jaką użyjemy podczas wykonywania tych czynności. Większość śrubek można wykręcić ręcznie lub za pomocą klasycznego klucza. Robimy to na wyczucie, nie zastanawiając się nawet, czy czegoś nie uszkodziliśmy. Jak zatem używać klucza dynamometrycznego i czemu jest to takie ważne?

Jak działa klucz dynamometryczny?

Elementarną częścią klucza dynamometrycznego jest specjalna sprężyna, która zmienia swoją długość podczas użytkowania. Jest to tak naprawdę czysta fizyka, o której wielu z nas stara się zapomnieć. Działanie siłowe zostało po raz pierwszy opisane przez angielskiego naukowca Roberta Hooka w XVII wieku. 

Oprócz tego klucz dynamometryczny jest wyposażony w podziałkę, która pokazuje nam, jakiej siły użyliśmy (jej wartość jest podawana w Newtonach). Prawdopodobnie wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego użycie odpowiedniej siły jest takie ważne?

Bywa, że użycie zbyt dużej siły podczas odkręcania bądź przykręcania śrubek skutkuje zniszczeniem innych elementów. Najczęściej dzieje się tak w samochodach, które są naszpikowane większymi i mniejszymi śrubami oraz nakrętkami.  Jeśli zbyt mocno dokręcimy pewne części, możemy doprowadzić do wadliwego działania całego systemu. Taką zależność widać zwłaszcza, gdy śruby łączą ze sobą różne nawierzchnie, np. stalowe z aluminiowymi. 

klucze Czyżycki

Warto podkreślić, że klucz dynamometryczny powinien znajdować się w każdym samochodzie. Dzięki temu bez trudu przykręcimy koło w razie awarii lub zmienimy żarówki w reflektorze. Zaoszczędzimy też sporo czasu i pieniędzy, ponieważ nie będziemy musieli każdą usterką biec do warsztatu samochodowego i płacić niemałe pieniądze nawet za najmniejsze naprawy. Klucz dynamometryczny może przydać w wielu innych sytuacjach np. podczas remontu czy mniejszych napraw w domu.

Gdzie kupić klucz dynamometryczny?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, klucze dynamometryczne mogą się przydać podczas wielu awarii nie tylko w samochodzie, ale również w domu. Dlatego warto nabyć narzędzie, dzięki czemu ułatwimy sobie wiele spraw. Gdzie zatem kupić takie urządzenie? Warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która specjalizuje się w dystrybucji tego typu narzędzi. Dzięki temu klienci mają pewność, że kupują produkty z najwyższej półki. Oprócz tego specjalna firma oferuje usługi w zakresie kalibracji różnych rodzajów narzędzi dynamometrycznych. Jeśli nie jesteśmy pewni, który produkt będzie najbardziej odpowiadał naszym potrzebom, to warto skorzystać z pomocy profesjonalnej obsługi sklepu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jakie korzyści mogą przynieść chatboty w...

​W dzisiejszych czasach, obsługa klienta stanowi bardzo ważny element biznesu. Klienci...

Norton 360 zwycięzcą rankingu

​Każdego dnia tysiące osób pada ofiarą cyberataków, co przypomina, jak ważna jest...

Jak dbać o baterię w iPhone?

Bateria jest tą częścią w iPhonie, które ma ściśle określoną żywotność. W tym samym w...