Polecamy

PayPal – co warto wiedzieć?

Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata...

Biznes

Na co zwracać uwagę wybierając niszczarkę do biura?

 

Choć niszczarki dokumentów mają długą tradycję jako urządzenia biurowe, przez wiele lat nie cieszyły się one zbyt dużym zainteresowanie zwłaszcza w niewielkich firmach. Sytuacja zmieniła się wraz z wejściem w życie ustawy o ochronie danych osobowych znanej też lepiej jako RODO. Wraz z nią pojawiły się również dotkliwe sankcje dla tych podmiotów, które udostępniły dane osobom nieuprawnionym do tego. Sankcje finansowe są nie do uniknięcia nawet w sytuacji, w której do błędu doszło przez przypadek, nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na niszczarki w znaczący sposób wzrosło. Wraz z popularnością tych urządzeń pojawiły się też pytania na ich temat. Jedno z najważniejszych dotyczy tego, na jakie parametry zwracać szczególną uwagę podczas ich wyboru.

Jak dzielimy niszczarki biurowe?

Już na wstępie wypada podkreślić, że niszczarki biurowe takie, jak choćby niszczarka HSM nie są wcale jedynymi, jakie można dziś znaleźć w sprzedaży. W sklepach stacjonarnych i internetowych nie brakuje także urządzeń przeznaczonych do użytku domowego oraz tak zwanych niszczarek wysoko wydajnych pozwalających na pozbycie się w krótkim czasie imponującej liczby materiałów. Jeśli jednak zdecydujemy się na rozwiązanie wykorzystywane właśnie w biurze, najpopularniejszy podział dotyczy niszczarek tnących w ścinki oraz w paski. W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z urządzeniami dzielącymi papier na niewielkie kawałki, niemal niemożliwe do odcyfrowania. Drukarki tnące w ścinki uważane są za bezpieczniejsze od tych, które tną dokumenty w paski, należy jednak mieć na uwadze również to, że są to urządzenia nieco droższe. Zobacz niszczarki HSM w ofercie sklepu Alibiuro.pl.

Nie tylko do papieru

Wybierając niszczarkę dobrze jest też zastanowić się nad tym, w jaki sposób ma być przez nas wykorzystywana. Dokumenty we współczesnym świecie nie są już zapisywane wyłącznie na papierze. Najsolidniejsze rozwiązania takie, jak choćby niszczarka HSM, bez trudu poradzą sobie więc także z płytami CD/DVD, foliami do rzutników, kartami kredytowymi, a nawet z dokumentami laminowanymi. Jeśli sprzęt ma być wykorzystywany w dużym biurze, wskazane jest też upewnienie się, że upora się także z dokumentami spinanymi i zszywanymi. Nie zawsze jest to oczywiste, a konieczność ręcznego usuwania zszywek może zabierać sporo czasu.

Pojemność niszczarki i jej znaczenie

Mówiąc o oszczędzaniu czasu w biurze należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden parametr charakterystyczny dla niszczarek. Jest nim ich pojemność i to właśnie ona w dużej mierze wpływa na efektywność urządzeń tego rodzaju. Jeśli zależy nam na tym, aby niszczarka nie była rozwiązaniem kłopotliwym, jej pojemność nie może być mała. W innym przypadku osoba odpowiedzialna za niszczenie dokumentów będzie też skazana na nieustanne sprawdzanie, czy pojemnik na ścinki nie jest przepełniony. Nie jest to wygodne, a zaniedbania w tym zakresie mogą doprowadzić nawet do awarii urządzenia. Jeśli nasze biuro nie jest duże, niszczarka o pojemności 20 litrów powinna okazać się wystarczająca. Jeśli jednak zamawiamy sprzęt do dość dużej firmy, pojemność wynosząca od 30 do 60 litrów to absolutne minimum.

Dostawca ma znaczenie

W niszczarki biurowe możemy zaopatrzyć się w wielu miejscach. Wiele osób zwraca więc uwagę przede wszystkim na ceny kolejnych urządzeń kupując tam, gdzie jest najtaniej. Nie ma w tym nic złego, warto jednak pamiętać o tym, że mówimy o podejściu wiążącym się z pewnym ryzykiem. Niszczarki nie są rozwiązaniami bezawaryjnymi, warto więc kupować je tam, gdzie w przypadku usterki można liczyć na solidne wsparcie serwisowe.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jak wybrać najlepsze biuro projektowe?

Wybór odpowiedniego biura projektowego to kluczowy krok podczas planowania każdego projektu...

Na czym polega leasing komputerowy?

Większości z nas leasing kojarzy się głównie z samochodami. Coś w tym jest. Wiadomo, że...

Automatyzacja w księgowości - jakie plusy...

Automatyzacja księgowości przede wszystkim gwarantuje wygodę i sprawniejszą pracę księgowego...