Polecamy

Does a new phone need to be charged for 24 hours

Fakty i Mity o SEO i PPC

Nowe technologie

Czym są systemy CCTV?

Sama nazwa CCTV pochodzi z języka angielskiego i jest skrótem od wyrażenia „Closed Circuit TeleVision”. W wolnym tłumaczeniu na język polski oznacza to telewizję w obwodzie zamkniętym, ale przyjęło się określać ją mianem telewizji przemysłowej. Z czego dokładnie składa się system CCTV i w jaki sposób się go wykorzystuje?

Podstawowe cechy funkcjonowania systemów CCTV

Ujmując rzecz najprościej, systemy CCTV to zespoły/układy współpracujących urządzeń, których celem jest monitorowanie i rejestrowanie obrazu z kamer, (czasem również dźwięku). Następnie przetwarzanie go i przekazywanie do wyznaczonego systemu monitorów lub rejestratorów obrazu w ograniczonym obszarze. Przesłany obraz i dźwięk jest następnie poddawany archiwizacji i może być w każdym momencie odtworzony w centrum odbiorczym.

Jest to jeden z najlepszych sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa w danym rejonie. Może dotyczyć zarówno monitorowania i ochrony domu jednorodzinnego oraz jego posesji, jak i całego kompleksu budynków. Bardzo dobrze sprawdza się na przykład w miejscach publicznych, gdzie nieustannie przemieszczają się duże grupy ludzi, takich jak centra handlowe, szkoły, banki, fabryki i hale produkcyjne, a nawet lotniska.

Jakie są poszczególne części składowe systemu CCTV?

W skład systemu CCTV wchodzą:

  • monitory i przewody wideo,
  • kamery przemysłowe i obiektywy,
  • urządzenia rejestrujące,
  • przewody lub zestawy bezprzewodowe do transmisji sygnału audio, oraz wideo,
  • zasilacze i przewody zasilające,
  • obudowy, uchwyty i inne akcesoria,
  • czujniki ruchu.,
  • opcjonalnie routery do realizacji połączenia z internetem,
  • karty sieciowe i mikro serwery.

monitoring

Przeznaczenie systemu CCTV

Jak już wcześniej było wspomniane, głównym zadaniem i przeznaczeniem, jakie stoi przed systemami CCTV, jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa na obszarze, który monitoruje. Poczynając od niewielkich gospodarstw domowych, a skończywszy nawet na całych miastach. Rozpoznanie czyjejś twarzy, w momencie popełniania przestępstwa, staje się możliwe w bardzo krótkim czasie. W miejscach publicznych, gdzie przepływ ludzi jest ciężki do skontrolowania, dzięki zaawansowanemu monitoringowi w bardzo prosty sposób można skutecznie zadziałać, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Przy udziale większej ilości osób w jakimś zdarzeniu czy incydencie, system CCTV pomaga śledzić przebytą drogę przez podejrzanego/podejrzanych. Ułatwia także przewidywanie przyszłych celów. Gdy tego typu monitoring jest w użyciu o wiele prościej jest informować odpowiednie służby w celu szybkiego zareagowania np. w przypadku złamania prawa czy nieszczęśliwego wypadku. Poza tym wszystkim, może pełnić także funkcję odstraszającą, gdyż wielu ludzi nie dopuści się przestępstwa, wiedząc, że wszystko zostanie zarejestrowane przy pomocy kamer.

Różne systemy CCTV

Kategorie telewizji dozorowej, dzielą się między innymi na:
- monitoring analogowy - przesyła dane w domenie analogowej,
- monitoring HD-CVI - umożliwia transmisję sygnału wysokiej rozdzielczości (megapikselowego) w domenie analogowej,
- monitoring IP - do transmisji danych wykorzystuje protokół internetowy.

O czym pamiętać przy wyborze systemu CCTV?

Kluczem do sukcesu, czyli maksymalnego podniesienia poziomu bezpieczeństwa, jest kilka następujących czynników. Już od początku, należy w odpowiedni sposób zaprojektować sieć CCTV. Zadbać o to, aby w newralgicznych miejscach sięgało oko kamery. Do tego potrzebny będzie odpowiedni sprzętu, czyli kamery przemysłowe, przystosowane do warunków, w jakich będą zamontowane. Następnie należy zwrócić uwagę na sam proces instalacji i przede wszystkim konfiguracji systemu. Kiedy to zadanie już zostanie wykonane, można przejść do testowego uruchomienia systemu. Jeśli wszystko sprawnie działa, pozostaje tylko pamiętać o regularnej konserwacji w trakcie użytkowania.
Więcej na stronie instalacje.nautilus.net.pl, NAUTILUS, ul. Malborska 24, 30-646 Kraków. Tel. 515 199 525.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jakie korzyści mogą przynieść chatboty w...

​W dzisiejszych czasach, obsługa klienta stanowi bardzo ważny element biznesu. Klienci...

Norton 360 zwycięzcą rankingu

​Każdego dnia tysiące osób pada ofiarą cyberataków, co przypomina, jak ważna jest...

Jak dbać o baterię w iPhone?

Bateria jest tą częścią w iPhonie, które ma ściśle określoną żywotność. W tym samym w...